Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

13. Polska - Nowy Sącz

Nadrabiam zaległości w prezentowaniu pocztówek :) Tę wygrałam na dzień przed obroną, wiec jeszcze na koniec czerwca, a dostałam w lipcu od Siadulki. Jak widać przywędrowała do mnie z Nowego Sącza, przebyła więc około 153 kilometrów. Jest to miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, zostało założone na poczatku XII wieku - oficjalnie 200 lat przed odkryciem Ameryki przez Kolumba, w 1292 roku. Tym samym Nowy Sącz, może się zaliczać do zacnego  grona najstarszych miast Polski. Największe zabytki Nowego Sącza to m.in. Bazylika Kolegiacka, ruiny zamku królewskiego, Ratusz widoczny na pocztówce oraz, Synagoga Grodzka, secesyjny dworzec PKP oraz skansen - Sądecki Park Etnograficzny
 
                                         

2 komentarze:

 1. Dodatkowo: w wieży ratuszowej znajduje się jeden z najstarszych zegarów w Sączu. Ratusz jest postawiony w 1897 roku. Został odbudowany po pożarze, który pochłonął cały poprzedni budynek. Obok ratusza (nie widać tego na tych zdjęciach, a szkoda) znajduje się piękny, okazały kasztan (o tu go widać: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/Ratusz_w_Nowym_Sączu.jpg/800px-Ratusz_w_Nowym_Sączu.jpg) który często jest punktem wyznacznikowym przeróżnych spotkań. ; D

  W Nowym Sączu znajduje się też rewelacyjna kawairnia "Prowincjonalna". W tejże kawiarnii można napić się przepysznej, gęstej czekolady, posłuchać dobrej muzyki (jeśli lubi się rock, blues i klasykę polskiej sceny), pograć w scrabble przy świecach. Na kawiarnie przerobione jest zwykłe mieszkanie a to znaczy, że składa się z pokoi i można się tam czuć jak u siebie w domu. Wiele portretów, starych gazet, szaf a nawet kołowrotków i książek.

  Poza tym (ha! nie byłabym sobą, gdybym się nie pochwaliła!) działa tam jedna z najstarszych drużyn harcerskich w całej Polsce ze świetną datą powstania 11.11.1911 (tak, w tym roku obchodzimy swoje stulecie!), która prężnie współpracuje z miastem i takie tam.

  No, pozdrowienia z Nowego Sącza! ; D

  OdpowiedzUsuń
 2. Hehe, dziękuję za uzupełnienie ;)Z wielką chęcią odwiedzę kiedyś Nowy Sącz i na pewno zahaczę o knajpkę, bo mnie wyjątkowo ten opis zachęcił :)

  OdpowiedzUsuń