Łączna liczba wyświetleń

środa, 19 września 2012

91. Macedonia - Ohrid

                      

Kartka od Pasażerki z jej wojaży po Bałkanach. Wojaży bardzo zazdroszczę muszę przyznać, jeszcze bardziej niż możliwośći kupowania takich cudenie. Ja z miejsc UNESCO-wych odwiedziłam ledwie kilka... ale już się rozglądam za wycieczką do Barcelony, więc nadrobię :)
Powyższa niepodzianka, którą czekała na mnie w domu i po powrocie z pierwszej części wakacji strasznie mnie ucieszyła, bo nie dość, że jest to pierwsza kartka z Bałkanów, po drugie pierwsza z Macedonii to po trzecie jest to pocztówka z obiektem UNESCO.
Klasztor przedstawiony na kartce to cerkiew ś. Zofii - w Ohrydzie - jednym z najstarszych i największych miast Macedonii. Pierwotnie była katedrą bułgarskich arcybiskupów Ohrydy. Zachowały się w niej freski z okresu średniowiecznego - z XI - XIII wieku. Wizerunek  klasztoru znajduje się na banknocie 100 denarów macedońskich. Warto jednak wspomnieć, że na listę UNESCO wpisano nie tylko najważniejsze zabytki, ale prawie całe miasto oraz widoczne w tle pocztówki Jezioro Ohrydzkie. Jest to zatem jedno z miejsc, któe zostało zaklasyfikowane na listę UNESCO jako dziedzictwo i kulturowe i przyrodnicze.
Co roku w Ochrydzie odbywa się letni festiwal teatralny Lato Ochrydzkie (lipiec-sierpień), festiwal folkloru bałkańskiego (czerwiec) i festiwal bałkańskiej muzyki ludowej (sierpień).

1 komentarz:

  1. Tez mam Ochrydę - od koleżanki, która na festiwalu Chórów Uczelni Akademickich zajęła wraz z chórem naszego UMEDu drugie miejsce.

    Fajna sprawa, z takimi państwami, które mają tylko jedne miejsce wpisane na listę UNESCO - jedna pocztówka załatwia większość statystyk.

    OdpowiedzUsuń